מרוקו 12 ימים של שכרון חושים


שניים עשר ימים עשירים בצבעים, ריחות, נופים, טיולי גמלים, ג'יפים, שווקים, מסורות ותרבויות עתיקות. 

  • יום 1 | T-A -Morocco - Casablanca

ניפגש בנמל התעופה בן גוריון לטיסה ישירה, מוקדם בבוקר, אל קזבלנקה. הנהג/מדריך יחכה ויאסוף אותנו אל מקום האירוח שלנו, לאחר ההתארגנות נצא לסיור בעיר השוכנת לחופי האוקיינוס האטלנטי והינה העיר השניה בגודלה במרוקו. נסייר בעיר העתיקה ונלמד את עברה העשיר בכיבושים, רעשי אדמה, הרס ובניה מחודשת, מספר פעמים. כמו כן נבקר במסגד חסן השני,  המסגד הגדול ביותר באפריקה. המסגד נבנה ב 7 שנים מאומצות,  יכול להכיל עד 25,000 לתפילה בפנים, ו 80,000 על שטח המסגד בחוץ. אחד המסגדים הגדולים והמרשימים בעולם. לאחר הסיור נחזור לארוחת ערב ולינה.

  • יום 2 | Casablanca – Rabat- Chefchaouen

לאחר ארוחת הבוקר ניסע אל רבאט עיר הבירה הממוקמת על חופיו של האוקיינוס האטלנטי ולגדתו המערבית של נהר בורגרג נטייל סביב חומותיה של העיר החדשה משם נמשיך לביקור ברחבת ארמון המלך על גניו המרשימים והמטופחים, נבקר במוזיליאום על שם המלך מוחמד ה 5 והמלך חסן ה 2, נסייר בעיר העתיקה קסבה האודיה היפהפיה אשר נבנתה במאה ה 12 על גבי מצוק המשקיף על הנופים המרהיבים של האוקיינוס ונהר בורגרג. נטייל בסמטאות הצרות הצבועות  כחול לבן ולאחר ארוחת הצהרים נעשה את דרכנו אל שפשוואן (העיר הכחולה) - פירוש השם הוא: "רְאוּ את הקרניים", ניתן לה בשל צורתם של הרי הריף שלמורדותיהם היא שוכנת – ומזכירה זוג קרניים של עז. העיר הוקמה כמצודה במאה ה-15, כחלק מהניסיון להגן על צפון אפריקה מפני חדירת האימפריה הפורטוגזית. בהמשך התיישבו באזור המצודה שבטים ברבריים, ולאחר גירוש ספרד נוספו אליהם יהודים מגורשים. על פי אחת המסורות, היהודים שהתיישבו בעיר צבעו את בתיהם בכחול בהשפעת תורת הקבלה, והברברים הלכו בעקבותיהם.

העיר מוכרת כיום כפנינה הכחולה של מרוקו והיא אחד מהיעדים הפופולריים ביותר בקרב תיירים. בהתאם לשעת ההגעה נסייר ברחובות ובסמטאות העיר ארוחת ערב ולינה.

  • יום 3 | Exploring Chefchaouen - drive to Fes 

אחרי ארוחת הבוקר, נטייל עצמאית בעיר הממוקמת למרגלות הרי הריף, היא בולטת בצבעה הכחול מבין ההרים; העיירה שופעת מסעדות קטנות ובתי קפה, המציעים לאורחים נקודות מבט נהדרות על בתי העיירה והנוף שמסביב, וגם לא מעט שווקים עמוסים בעבודת יד מקומית, למי שלא יכול בלי קצת שופינג. אפשר פשוט להיאבד בעיר הכחולה על סמטאותיה הכחולות, כיוון שרובן יובילו לבסוף לאותה כיכר מרכזית.
לאחר ארוחת הצהריים, נחל בנסיעתנו לפס וליהנות מהנוף המרהיב המלווה את דרכנו, ארוחת ערב ולינה.

  • יום 4 | Fes day visit

היום לאחר ארוחת הבוקר, נצא לסיור בבירה הרוחנית של המדינה ובעיר העתיקה ביותר במרוקו פס זוהי עיר ענקית ויפהפיה, המוקפת גבעות ותוכלו לראות בה מראות שהם בין היפים בעולם. פס מתחלקת לעיר העתיקה, שכמעט לא השתנתה במרוצת השנים, ולעיר החדשה המודרנית עם הסגנון הצרפתי. על ידי הליכה בסמטאות הצפופות והמונומנטים ההיסטוריים. נגיע אל שער הארמון המלכותי הגדול המקשר בין פס החדשה לזו הישנה.
נבקר בכל האתרים בעלי העניין התרבותי וההיסטורי כולל אוניברסיטת אל-קרואין המפורסמת.
לאחר ארוחת הצהריים, נגיע אל "פס אל באלי", אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. פס אל באלי הוא שוק נהדר של עבודות יד מקומיות עם סגנונות מרוקאים צבעוניים, עבודות עור, עבודות מתכת, ... אחר הצהריים נבקר בעיר החדשה, ארוחת ערב ולינה.

  • יום 5 | Fes – Cedar Forest – Ziz Valley -

לאחר ארוחת הבוקר ההרפתקה של היום תחל בנסיעה למרזוגה. כפר מדברי קטן המהווה בסיס מצוין לטיול בדיונות השוכנות בסמוך. אלו הן דיונות חול עצומות, הגדולות ביותר במרוקו, זהו אחד מהאזורים הפופולריים ביותר במרוקו לטיולי גמלים ושאר פעילויות מדבריות. בדרך נעבור דרך העיר איפראן, הנחשבת למקום הקר ביותר במרוקו. Ifrane ידועה גם כשוויץ של מרוקו בגלל סגנון בתיה והשלג. נמשיך בנסיעה דרך הרי האטלס התיכוניים ליער הארזים בגובה 3940 מטר. כאן תהיה לנו ההזדמנות לפגוש ולהאכיל את קופי הברברי (מקוק). ניסע בדרכים נופיות בהרי האטלס, עצירה לארוחת צהריים ומשם נמשיך אל נאת המדבר של עמק נהר הזיז. נאת המדבר משמשת לגידול אלפי מטעים של דקלי התמר ותושבי האזור מתגוררים בבתי בוץ וחימר.

בהגעה למרזוגה, נעבור לאמצעי תחבורה אחר, הגמל. נצא אל רכיבה למשך כשעה וחצי, עד אל האוהל במחנה הממוקם בדיונות. בדיונות נחווה טעימה מחיי הנוודים, ארוחת ערב עשירה ומופע המוסיקה הברברית. האוהלים מצוידים במיטות נוחות, שמיכות וכריות. נהנה משקיעה ציורית מרהיבה ומשמיים עטופים בכוכבים.

* יום 6 | Exploring Merzouga & Visit the Nomads

בהשכמה מוקדמת נצא לצפות בזריחה המרהיבה, לפני ארוחת הבוקר. ביום זה נטייל ונחקור את דיונות ארג צ'בי השוכנות בסמוך. אלו הן דיונות חול עצומות, הגדולות ביותר במרוקו, שמגיעות לגובה של 150 מטר ונראות כאילו נלקחו מתוך ציור. אסור להחמיץ את המחזה כשהחול משנה את צבעיו מזהוב לאדום. נמשיך וניסע בכביש ששימש בעבר לראלי "פריז - דקאר". נעצור בנווה מדבר טיסרדין בו אנו יכולים למצוא מחצבות עשירות במאובנים שעדיין קיימים באזור. נעבור על פני כפרים ברברים. ונגיע אל הכפר HassiLbid, שם נטייל אל נווה מדבר, השופע בארות מים שעדיין פועלות עד ימינו. מקור המים נמצא מתחת לדיונות החול. נגיע לכפר קמיליה, נלגום כוס תה מנתה מרגיעה ונקשיב לקונצרט של המוזיקה הרוחנית של המקומיים. העברה ללינה ואחר הצהריים זמן חופשי כדי ליהנות מהעיירה ומהדיונות שליד המלון וכדאי מאוד לצפות בשקיעה. ארוחת ערב ולינה.

  • יום 7 | Merzouga – Todra Gorges – Boumalne Dades

לאחר זריחה וארוחת בוקר, נצא לחקור מבצרים, עמקים, דקלים וערוצים. תוכלו לבקר בקניון טודרה, מאתרי הטבע היפים של מרוקו, שוכן באזור המזרחי המבודד של הרי האטלס הגבוה. מכאן נצא לנווה המדבר הגבוה ביותר במרוקו, עם הרים בגובה של כ -300 מטר. ניסע אל העיירה טינגיר אשר לא ידועה רק בזכות העצים הירוקים העצומים שלה אלא גם הכניסה אל ערוץ טודרה הפופולרי במרוקו. טינגיר וערוץ טודרה הם מהמקומות הטובים ביותר לבקר במרוקו ובוודאי אחד מפלאי הטבע היפים ביותר.

טינגיר ממוקמת במרכז אחד הנאות המדברים המרשימים ביותר בדרום מרוקו! משם נשים פעמינו אל לבואמלנדאדס שם נירגע ארוחת ערב ולינה.

  • יום 8 | Boumalne Dades – Ait Ben Haddou – Marrakech

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל בנסיעה אל עמק השושנים בו נחגג פסטיבל הוורדים בסוף מאי בכל שנה. נמשיך הלאה אל נווה מדבר עם מטעי דקלים. מכאן נצא לעיר אוארזזאט הידועה בשם "הוליווד של מרוקו" בגלל אולפני הקולנוע שבה. לא רחוק מבתי הקולנוע נעצור ליד הקסבה של טאורירט. הקסבה המפורסמת ביותר במרוקו, ממוקמת על צלע הגבעה מעל נהר אונילה. "עיט בן הדו" הינה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו מאז 1987. סרטים רבים הופקו בקסבה ובהם: גלדיאטור, המסור, המומיה, אלכסנדר ובבל. לאחר הסיור נאכל ארוחת צהריים ונמשיך בנסיעה לעיר מרקש נעבור דרך מעבר טיזי נ' טיצ'קה: אחת הדרכים היפות בעולם, אשר חוצה את רכס האטלס הגבוה מווארזאזת למרקש. המעבר נבנה על ידי הצבא הצרפתי בשנת 1936. הוא שוכן בין מרקש לסהרה. Tizi n Tichka הוא ההר הגבוה ביותר בצפון אפריקה. בהגיעכם למרקש נוכל להירגע ארוחת ערב ולינה.

  • יום 9 | Exploring Marrakech

לאחר ארוחת הבוקר נצא לחקור את העיר מרקש, הנהג שלנו בליווי הדרכה מקומית מורשית באנגלית יפגשו אותנו ונצא לחקור כמה מהמונומנטים והאטרקציות הטובים ביותר בעיר.

מרקש עיר שבה המציאות עולה על כל דמיון ונמצה בה כל רגע ואתר.

עיר של כל הצבעים, הריחות והטעמים שבעולם. להריח את התבלינים הטריים בשוק, לטעום את התמרים העסיסיים שמציע מוכר הפירות היבשים, למשש ג'לביות וכפתנים מבדים רכים, להביט בשלל הנעלים הצבעוניות בחנות הנעליים, לשמוע את מספרי הסיפורים. לא נזניח אף חוש, וכך נדע שזכינו לחוויה מלאה באמת. ליבה האמיתי של העיר קוראים לו – ג'מא אל-פנא, "כיכר האבודים" (מקור השם בהוצאות להורג, שהתקיימו כאן בעבר). הכיכר הענקית נמצאת בלב העיר העתיקה של מרקש,

אוכל, מוזיקה וגם הופעות ביזאר
התוכנית האומנותית של הכיכר מתחלקת בין המופיעים השונים: זמרים, מספרי סיפורים, רקדנים, שחקנים, נגנים, להטוטנים וגם גמדים במופעי ביזאר. אחר הצהרים צומחים ופורחים בכיכר דוכני האוכל הרבים. כמו יש מאין, תוך שעה אחת של עמל מזורז, קמים בכיכר עשרות דוכני מזון, והיא הופכת להיות אתר הסעדה פתוח ועצום.

השוק הענק של מרקש מכיל כל טוב, באמת. הוא מיועד למקומיים אבל ערוך עם מיני מזכרות גם בעבור התיירים. סוחרי העיר הם גברים והם מסבירי פנים, חייכנים, אוהבי תיירים, סבלנים ואוהבי מקח. אף אחד לא מצפה שניאות לשלם את המחיר הראשון שיציעו לנו. אם נעשה כן, המוכר עלול ללקות בליבו.

מרקש של היהודים
בתוך המדינה, העיר העתיקה של מרקש, באזור שבין ארמון באהייה לארמון המלכותי, נמצא ה"מלאח" – הרובע של היהודים. במרקש גרו בעבר כמה עשרות אלפי היהודים בתוך המלאח. זה היה מעין גטו סגור, שניבנה כדי להגן עליהם. מעמדם של היהודים היה מעמד של בני חסות. המלך היה פטרונם של היהודים, והחסות הייתה בהתאם לחוק הדתי: תמורת מס גולגולת היו זכאים היהודים לביטחון פיזי, אוטונומיה דתית ומשפט הוגן.

נחזור עייפים אך מרוצים לארוחת ערב ולינה.

יום 10 | Marrakech - Essaouira - Marrakech

לאחר ארוחת הבוקר נצא לכיוון אסווירה ( בשמה הקדום מוגדור) עיר חוף ונמל, לעיר היסטוריה רבה החל מהפיניקים ועד לפורטוגלים. העיר שוכנת כשעתיים ממרקש, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו - והעיר המוקפת חומה מהמאה ה -16 מציעה נופים מדהימים של האוקיינוס האטלנטי. טיול יום לאסווירה - אחת ה"מדינות" המקסימות בכל מרוקו - נסייר בסמטאות, באנדרטאות החשובות, בשווקי הדגים הישנים ובנמל. גולת כותרת נוספת הוא ביקור בקואופרטיב היצור של שמן הארגן, נצפה כיצד הנשים משתמשות בכלים עתיקים כחלק מתהליך הפקת השמן מתוך הגרעינים ועד לייצור קרם הארגן.

נחזור עייפים אך מרוצים לארוחת ערב ולינה במרקש.

  • יום 11+12 | Excursion to Ourika Valley -Transfer to the airport - T-A

את יומנו האחרון נסיים באופן מושלם, בטבע. לאחר ארוחת הבוקר ופינוי החדרים, נצא בנסיעה בדרך נוף קסומה אל עמק אוריקה המוביל אל האטלס הגבוה, נהר האוריקה המוקף בבוסתנים וטרסות, ילווה את דרכנו, כמו מספר כפרים ברברים טיפוסיים הפזורים לאורכה. נצפה במפלים נחצה גשרים מצד אחד של הנהר אל צדו השני.
נהנה מטג'ינים טעימים באחת המסעדות המסורתיות ולאחר מכן נצא לטיול גמלים או הליכה רגלית להתפעל מהנופים היפים של האזור. אחר הצהריים (במידה והזמן יאפשר) נחזור למרקש לסבב רכישת מזכרות וסיבוב אחרון בעיר המרהיבה. לאחר ארוחת ערב מסכמת נצא לשדה התעופה לטיסת חצות, בדרכנו חזרה ארצה.

החלום מתחיל מכאן
התקשרו 0587080620
או השאירו הודעה בקישור
ויחד נגשים את חלומכם!